אתם בכלל לא צריכים לקדם את עצמכם. עדיין

לפני כמה ימים קיבלתי מייל שהלך בערך ככה:

היי אחי,

קוראים לי אלעד, אני ועוד שני חברים התחלנו להקה לפני חודש וכבר יש לנו חומרים פיצוץ. הבנו שאתה עוזר לאמנים לקדם את עצמם בפייסבוק, והופעות וזה. יש לנו דמואים מחזרות באיכות סבבה ואנחנו מתים להתחיל לקדם אותם ושמלא אנשים ישמעו אותם. מתי אפשר להיפגש לדבר?”

למייל ההוא צורפו שלושה שירים שהוקלטו בזמן חזרה.

השירים נשמעו לא מגובשים מוזיקלית , עם מה שהם הגדירו כמילים חלקיותוכרגע יש לנו סולן שלא יודע לשיר, אבל נמצא מישהו אחר בטוח“.

אחרי שיחה קצרה, סיכמנו שנדבר עוד כמה חודשים ושבינתיים יעשו חזרות, ימצאו זמר ויגבשו 4 שירים מהתחלה ועד הסוף. “לגבשהוגדר כ – 4 שירים שלדעתם הם כמעט שלמים, ועומדים מאחוריהם ב – 100%. כמובן, שגם סוכם שאני יכול להשתמש במייל והשיחה איתם כדוגמא בפוסט הזה.

שני שינויים דרמטיים קרו בחיי המוזיקאים בעשור האחרון:

  1. הקלות בה ניתן להקליט שיר / דמו / חזרות וכו

  2. הרשתות החברתיות

במילים אחרות – המהירות והקלות בה ניתן להקליט שיר ולהפיץ אותו הלאה התקצרה מתהליך של חודשים לתהליך שיכול לקחת אפילו שעות. כשמדובר באמנים גדולים ומבוססים (לדוגמת רדיוהד, ניין אינצניילז וקולדפליי) מדובר בפלא שיווקי וברמה חדשה של קשר בין הלהקה לקהל )למרות שלא תמיד(. כשמדובר בלהקות צעירות לפעמים מדובר באסון לקריירה המוזיקלית שלכם.

גון מאייר אמר את זה נכון בסדנא שהוא העביר בברקלי לאחרונה,

תעשיית המוזיקה השתנתה הרבה בשנים האחרונות, אבל יש משהו אחד שלא השתנה בתהליך ההקלטה ותהליך הכתיבה: כמות הזמן, ההשקעה, ההתמדה, תשומת הלב והמשמעת שצריך כדי להשלים שיר טוב. אלו לא השתנו בכלל“.

הנגישות של הקהל דרך המדיות החברתיות השונות (פייסבוק, מייספייס, יוטיוב וכו) יוצרת תחושה שצריך למהר לספר לחברה“, להתחיל לקדם, לעשות רעש, לעשות באזז“. למעשה, קידום וקהל נעשו לעיתים יותר חשובים מאשר פשוט לעשות מוזיקה טובה או לחכות שהמוזיקה תהייה טובה.

שיר באמת טוב הוא כלי הקידום הטוב ביותר שלכם. הזמן בו אתם עובדים על המוזיקה ואף אחד לא מכיר אתכם, הוא הזמן שלכם להתבגר, לגדול ולהבין טוב יותר את היצירה שלכם ולהשלים אותה. זאת אמורה להיות המטרה הראשונה והעיקרית של להקה צעירה, לא איך לקדם את השיר.

אני לא טוען שלהקות לא צריכות לחלוק דמואים, או להתייעץ עם המעריצים ולחשוף שירים לפני שהם מוכנים סופית, אבל גם את התהליך הזה צריך לעשות בצורה מודעת, מפוכחת ומוגדרת. אל תתנו ללחץ השיווקי להסיח את דעתכם ממה שבאמת חשוב בקריירה שלכם: ליצור מוזיקה טובה.

סדרי עדיפויות זה משהו דינאמי. סדר עדיפויות נכון יקדם אתכם קדימה. בזמן כתיבת מוזיקה, במקום הראשון בסדר העדיפויות שלכם צריך להיות להשלים שירים באמת באמת טובים, הקידום - במקום השני.

אל תדאגו – כבר יהיה לכם הרבה זמן להתעסק גם בזה.