שיעור בשיווק ממוקד ממוכר בבואנוס איירס
לפני כשבועיים חזרתי מביקור קצר בקורדובה ובואנוס איירס ( ארגנטינה)
בארגנטינה, לעומת ישראל, עדיין יש ביקוש די גדול לדיסקים כמוצר פיזי, ברמה כזאת שבמרכז העיר יש חנות דיסקים כמעט בכל רחוב. ישנה רשת אחת מרכזית עם חנויות ענק ואת החנויות הקטנות והעצמאיוית שהן לרוב גם חנויות נישה.
בדרך לאחת הפגישות שלי בעיר עברתי מול חנות דיסקים קטנה ( תחשבו על החנויות הקטנות והישנות יותר על אלנבי) שמולה התקבץ קהל קטן – משהו כמו 8-10 אנשים. החבורה נצמדה לחלון הראווה בה הוצג על מסך גדול הופעה של שרה ברייטמן ואנדריאה בוצ׳לי. הקהל התקבץ כדי לראות את ההופעה שנשמעה למרחקים בזכות רמקולים אימתניים שהוצבו בחוץ.
בין השיר בו אני נעצרתי לשיר הבא, התקבצו כעשרה אנשים נוספים. עומדים, מקשיבים ומתרשמים מההופעה.
בתוך החנות ישב המוכר ובחן את הקהל המצטבר, אבל הוא לא בחן את המספרים, הוא בחן את התגובות. השיר הבא היה שיר מוכר יותר והקהל הגיב בכך שהיה נראה מרוכז יותר, חייכן יותר – מעוניין יותר.
בתום השיר יצא המוכר עם הדי וי די של המופע בידו והציג את המופע הספציפי שאנחנו רואים. הוא הכריז על שם המוצר, ונתן כמה פרטים על המופע, הוא סיפר לקהל שההופעה צולמה בקתדרלה בוונציה עבור אירוע מיוחד ( אני מודה שאני לא זוכר את הפרטים הקטנים). באותו הרגע נמכרו 5 עותקים של המופע.
מה זה ולכם?
אתם כמוזיקאים תמיד מחפשים למכור את המוצר שלכם. אם זה אלבום הבכורה שלכם, סינגל חדש, ההופעה הבאה ואפילו עמוד הפייסבוק שלכם.
מהופעה להופעה אתם מכירים את הקהל שלכם יותר. אם אתם עירניים לתגובות שלהם אתם בוודאי כבר יודעים איזה שירים ״תופסים״ אותם יותר. זה לרוב יהיה השיר בו הקהל מנסה לשיר איתכם, מחייך יותר, זז יותר, הכל כמובן תלוי בסגנון המוזיקה שלכם.
זה השלב בו אתם צריכים להגיש את משפט המכירה שלכם. כשהקהל שבוי, מתרגש ומאוהב בכם – זה הזמן להזכיר שהוצאתם אלבום בכורה שנמכר בשולחן בכניסה למועדון. זה הזמן לספר שאפשר למצוא אתכם בפייסבוק, או להירשם למיילינג ליסט וכדומה.
אחרי השיר הזה אתם צריכים ״לצאת מהחנות״ ולמכור לקהל שלכם.
האם אתם יודעים להצביע איזה שיר זה בהופעות שלכם?