איך לכתוב שיר אינטראקטיבי – שיעור מבריאן מיי (קווין)
בחודש האחרון, בין הסדרות השונות ששודרו במסגרת 20 שנה לערוץ 8 שודרה המיני סידרה “תולדות הרוק”

אחד הפרקים התרכז בתופעה הזו של “להקות איצטדיונים”

אחת הודגמאות הראשונות שעולות בפרק הן להקת קווין.
בריאן מאיי מתראיין ומספר על התחושה הבלתי נתנת לתפיסה של להיות על במה גדולה כל כך מול כמות גדולה כל כך של אנשים. התחושה שהקהל רק רוצה עוד ונותן אהבה  למוזיקה שהלהקה עושה.   מיי מספר שהחוויה הזו של הקהל הגדול שרק רוצה מהם עוד גרמה לו לחשוב על הנושא שעות נוספות. הוא הרגיש שהקהל, בעזרת מחיאות הכפיים, השריקות, השירה עם ההמנונים של הלהקה בעצם לוקח חלק מההופעה. יותר מזה, הוא הרגיש שאם הוא היה נותן לקהל למלא חלק גדול יותר במופע, הקהל היה עושה זאת בשמחה.

הוא העלה את הנושא בשיחה עם חברי הלהקה וביחד הם זיהו את הצורך –  צריך להבין איך מייצרים אינטארקציה עם הקהל.

אבל מה הקהל יכול לעשות? לנגן על כלי נגינה? לשיר?  הפתרון היה הפשוט מכל – מחיאות כפיים. הוחלט לכתוב שיר שישלב את הקהל ושייתן למחיאות הכפיים מהקהל להיות חלק אינטגרלי מהשיר. התוצאה הייתה שיר קטן בשם We Will Rock You.

We Will Rock You נועד מההתחלה להפעיל את הקהל ולשתף אותו כחלק מהשיר.
האינטראקציה עם הקהל הייתה חלק אינטגרטיבי מהשיר ובעצם נועדה לחזק את מעמד הלהקה מול הקהל שלהם בהופעות, ניסיון להלהיב את הקהל וליצור שפה פנימית עם המעריצים השרופים שידעו לזהות את תפקיד התופים מהמקצב הראשון ולמלא את תפקידם בשיר.  בהמשך השיר הפך להיות כל כך גדול שכולנו נמנים בתוך הקבוצה שמכירה את “השפה הפנימית” של קווין.

האינטראקציה הטבעית של השיר היא אחת הסיבות (מעבר להיותו שיר מעולה שהגיע בזמן הנכון ) שהשיר נחשב לאחד האהובים בהופעות, אחד מהשירים הפופולאריים באירועי ספורט ואחד ממלהיבי הקהל הגדולים.

כשאתם מתכננים את ההופעה שלכם האם אתם חושבים על האינטראקציה עם הקהל שלכם? האם אתם חושבים איך להעצים את החוויה של הקהל והחלק שהוא לוקח בהופעה?

אם יש לכם רעיונות ודוגמאות לדברים שאתם עושים בהופעות – התגובות הזה המקום לספר עליהם!