לא פרוטקציות. קשרים.

קומבינות“, “פרוטקציות“, “אחי“, “גברכל אלו טמונים עמוק בשורשי הישראליות. אם זה בצבא, אם זה כדי להיכנס למועדון ואם זה כדי לקבל הנחה בחנות כי אתם מכירים את המוכר והוא משתמש בהנחת עובד שלו בשבילכם. זה עוד בשלב הקומבינות לייט.

בתחום המוזיקה אפשר למצוא את הברנגאיותבכל הופעה, בכל פסטיבל, תחנות רדיו, אירוחים הפקות וכו‘. הדבר היחיד שיותר פופולארי מאנשים שמשתמשים בקשרים שלהם כדי להתקדם זה האנשים שממורמרים על אותם האנשים שמשתמשים בקשרים שלהם.

זה לא פרוטקציה – זה קשרים

איפה שמים את ההבדל בין השניים?
בעיניי מדובר בדרך בה הקשרים הושגו. אם הבן דוד שלך הוא המפיק של רוק העצמאות ונכנסת לרשימת האמנים המופיעים למרות שמעולם לא הופעת מול קהל שהוא לא חברים שלך - זה פרוטקציות. אם המפיק של רוק העצמאות החליט להכניס אותך כי אתם חברים הרבה זמן והוא שמע כמה סקיצות שלך - זה קשרים. כי זה משהו שבנית.

אמן שעובד נכון יבלה זמן בבניית הקשרים בתוך תעשיית המוזיקה. אני לא מדבר פה על צביעות וחברויות כפויות. אני מדבר פה על פגישות עבודה, טלפון היכרות וניסיון ליצור שיתופי פעולה קטנים עם אנשים מתעשיית המוזיקה כדי שהם ידעו שהמוזיקה שלכם קיימת. על הדרך יצא להם להכיר אתכם קצת יותר טוב, להיחשף יותר לשם שלכם ואולי אפילו יאהבו את המוזיקה שלכם בפני עצמה. במקרה הרע הם פשוט יאהבו אתכם כאנשים ואם תהייה להם סיבה לקשר אתכם למישהו שמתעניין במוזיקה מהסוג שאתם עושים הוא יקשר ואתם תזכו לעוד הופעה או שיתוף פעולה פורה.

זה לא קשרים – זה נטוורקינג

בעולם העסקי נטוורקינג הוא חלק חשוב מהעבודה. להכיר את הקולגות, להכיר אנשים שאיתם אתה יכול לשתף פעולה בהמשך, להכיר מומחים מהתחום שלך ועוד. עולם המוזיקה לא שונה מזה, אבל מוזיקאים עוד לא הפנימו את הקונספט של נטוורקינג. אלו שכן, פורחים.

נטוורקינג עבורכם יכול להיות להגיע להופעות מתוקשרות ולנסות ליצור שיחות חברותיות עם אנשים שעובדים בתעשיית המוזיקה, בלוגרים שקשורים למוזיקה, מפיקי אירועים וכו‘. לא, זה לא אומר שאתם צריכים לדחוף להם את הדיסק שלכם, לבקש שיעשו לייק בעמוד הפייסבוק ודקה אחרי ההיכרות שלכם לשלוח להם אס אם אס יש לי סינגל חדש אתה מוכן להשמיע אותו?”. אלא זה אומר לנהל שיחה אנושית ונעימה עם מישהו שעוסק בתחום שלכם, להציג את עצמכם כבני אדם שעוסקים במוזיקה ולפתח מערכת יחסים לאורך זמן.

מוזיקאים שעושים את התהליך הזה עם העיתונות מקבלים הרבה מאוד חשיפה, פשוט כי גם העיתונאי רוצה לעזור להם. כנל לגבי בלוגים ורדיו. יש אינספור דוגמאות בארץ ובעולם לדמואים של אמנים שרצים ברדיו פשוט כי מישהו שהיה לו קשרים שם – כלומר, חברות מקצועית שהוא בנה לאורך זמן – העביר לשדרן את ההקלטה. השדרן, על בסיס היכרות אישית ואמון הדדי הסכים בכלל להקשיב להקלטה ועוד להשמיע אותה. זה לא פרוטקציות, זה קשרים עסקיים שפותחו לאורך זמן.

למה יותר נוח להאשים את הכל בפרוטקציות?

ההבדל הקריטי בין יש להם פרוטקציותל – יש להם קשריםזה המקום שבו הוא שם אתכם ואת ההשקעה שאתם צריכים לעשות עכשיו. מול פרוטקציותאתם חסרי אונים. מה יש לכם לעשות? “אחי, ההוא מכיר אותו מלפני שלוש שנים, ברור שהוא יצלצל אליו, זה הכל פרוטקציות, לא קשור בכלל למוזיקה“. אתם לא יכולים לפעול כנגד הסיטואציה, אתם פאסיביים, אתם קורבנות של תעשייה מושחתתומשוחדת“. אין לכם אחריות על עצמכם. כשאנחנו מדברים על קשריםזה מכריח אתכם לצאת החוצה ולהתחיל לבנות את הקשרים העסקיים שלכם. אתם צריכים לצאת ולהכיר את האנשים שבהמשך יוכלו לעזור לכם מקצועיות ולפתח איתם מערכת יחסים. יש לכם עבודה לעשות וככל שתעשו אותה יותר טוב תוכלו להתקדם יותר טוב.

הגיע הזמן לקום ממאחורי המחשב ולהתחיל לצאת ולפגוש אנשי מקצוע שיכולים לעזור לכם.

הרשימה היא ארוכה – בלוגרים, כתבים, שדרנים, עורכים, מנהלי בוקינג, מפיקים ועוד הרבה יותר.
תלמדו קצת על תחומי העשייה והעניין שלהם, תבינו איפה האינטרסים שלכם משתלבים, איך יהיה הכי נכון להציג את עצמכם ואיפה.

יכול להיות בבקסטייגשל הופעות מתוקשרות באוזןבר, יכול להיות שזה לשלוח מייל שאומר אני קורא את הבלוג שלך הרבה זמן ורציתי להגיד לך תודה על ההשקעה ושזה מגניב שאתה כותב על הופעות ומשקיע בסצינת המוזיקה פהאו להרים טלפון לשדרן ולהגיד לו שאתה אוהבים את התוכנית שלו ולחזק את ידו.

קומו ותעשו!

תתחילו ליצור קשרים שבנויים על עניין אמיתי, אל תזייפו את זה, אל תתחנפו סתם ואל תיצרו חברויות מזוייפות. תהיו אמיתיים ותבינו שאלו הם קולגות שלכם בתחום. אל תחפשו לנצל אף אחד, תחפשו לתת לו ערך אמיתי. תעשו את הפולואו-אפ הנדרש מדי פעם, תגיעו לאירועים החשובים, תהיו פעילים בקהילות שאותם אנשים מתחזקים.
ככל שתקדימו לעשות נטוורקינג טוב הקריירה שלכם תתקדם מהר יותר ותקבלו הזדמנויות שלהקות אחרות במצב שלכם לא מקבלות. אל תהיו פאסיביים בקריירה שלכם, צאו מאזור הנוחות ותתחילו לגרום לדברים לקרות בשבילכם!