יח”צ, מנהל, בוקינג – איך בונים את הצוות המושלם?

בפוסט של שבוע שעברמהי התכונה החשובה ביותר למוזיקאי עצמאידיברתי על ההבדל בין יזמי הייטק ודומיהם לבין מוזיקאים עצמאיים. הטענה העיקרית שלי הייתה שההבדל הקריטי ביותר היא התפיסה של יזמים שעליהם לדאוג לכל האספקטים של היוזמה שלהם, לעומת מוזיקאים אשר מרבים לטעון אני לא איש שיווק, אני רק רוצה לעשות מוזיקה“.

בין התגובות לפוסט הייתה את התגובה המצוינת של עידו שחם שגם הדהדה משיחה קצרה בנושא עם גיא חגג‘ (עונג שבת). התגובות של שניהם גם עודדו אותי להרחיב קצת בנושא של המוזיקאי כיזם וגם על האפשרויות העומדות בפניו. או במילים אחרות. גם מוזיקאי עצמאי צריך סביבו צוות לפעמים.

גיוס לפי צרכים

כשאני מדבר על מוזיקאי כיזם, או כשאני מתייחס ליזמים בכללי, אני לא מתכוון שהוא חייב להיות כלבוינק ולדעת לעשות הכל לבד. ברור לי שאף מוזיקאי הוא לא גם מעצב גרפי מעולה, גם איש שיווק מבריק, גם מנהל בוקינג מדהים ואסטרטג מיתוגי מהשורה הראשונה ובטח שלא יחצן.

תפקידו של היזם בבסיסו, הוא לפתח או לזהות את החזון הראשוני, להבין מה הוא צריך כדי להגשים אותו ואיזה צוות הוא צריך סביבו כדי להוציא אותו לפועל, אבל (!) בכל התחלה של יוזמה ישנה את הבעייתיות הכלכלית ומוכנות הרעיון לבניית צוות והתקדמות (אנחנו מדברים פה על יוזמות ראשונות כמובן ולא על יזמים מבוססים).

יזם בתחילת דרכו, שכמו מוזיקאי בתחילת דרכו, אמור להיות חדור מוטיבציה ורצון לראות את הפרוייקט שלו מצליח. מה שאומר שבתחילת הדרך הוא ממלא את כל התפקידים למקסימום שהוא יכול במגבלות זמן, תקציב וכישורים עד שהוא מביא את הפרויקט לשלב הבא – גיוס עובדים / חברים / מתנדבים לפי צורך.

לדעת מה אתם צריכים – לדעת מי יכול לעזור לכם

מוזיקאי (שהוא לא גרפיקאי) שינסה לעצב פלייר להופעה הבאה שלו, כנראה יעשה עבודה הרבה פחות טובה מגרפיקאי מקצועי וייקח לו פי שתיים זמן. כלומר, ברגע שאתם רוצים לעצב פלייר יש לכם שלוש אופציות – למצוא חבר / מעריץ נלהב של המוזיקה שלכם שיעשה לכם טובה ויעצב לכם פלייר, לשלם לאיש מקצוע או האופציה השלישית, לעשות את זה בעצמכם.

אבל התפקיד שלכם הוא לדעת מה אתם צריכים, למה אתם צריכים אותו ומה אתם מצפים ממנו. לבסוף, גם להבין מי האדם המתאים ביותר לבצע את המשימה. במילים אחרות – איך לגייס צוות מצוין עם מטרות מוגדרות.

פה חשוב לי לציין, לא משנה עם מי תעבדו, כמה תשלמו וכו‘, אף אחד לא יידע לקדם אתכם ולהתלהב מכם כמוכם וכמו המעריצים שלכם. אתם תמיד צריכים לעמוד מאחורי הפרוייקט שלכם, לדחוף אותו קדימה, לספר עליו ולהתלהב ממנו. זאת נקודת הפתיחה. ברגע שהמוטיבציה שלכם יורדת, הפרויקט כולו יסבול.

כדי לבחור צוות מנצח אתם צריכים לדעת בדיוק מה אתם צריכים, מה אתם מצפים ואיך תמדדו ביצוע. כמנהלי פרויקט אתם צריכים לדעת איך לפקח על משתפי הפעולה שלכם ואיך לסנכרן את הכל עם העוגה התקציבית שלכם. תחקרו, תבדקו ותשפטו מחדש את התועלת והעלות של הצעדים שאתם עושים.

איך בוחרים צוות מנצח?

יש מיליון אסטרטגיות שונות איך לבחור צוות מנצח. סטיב גובס האמין שצוות טוב בנוי אך ורק מ – A Players. או שאתה גאון, או שאתה אידיוט מוחלט ואין סיבה לעבוד איתך. בצורה זו או אחרת, אני מסכים עם הגישה הזו. שהיא מעט בעייתית כאשר מדובר בעבודה מול תקציבים קטנים או אפילו חינם (טובות).
זאת עדיין גישה שאני לא בעד להתפשר עליה. אתם צריכים לעבוד עם אנשים שיש לכם כימיה טובה איתם ואתם מרגישים שהם מבינים אתכם ואת החזון שלכם ובעיקר – אתם מרגישים שהם מתלהבים מהמטרה שלכם כמוכם. בו-זמנית, אל תתפשרו על טיב העבודה, בטח לא איפה שזה חשוב.

האם זה הצוות המנצח שלכם?

כמה כללים בסיסיים לבחירת צוות מנצח:

  1. תשוקה. תשוקה היא דבר מדהים. תשוקה לעיתים יכולה להחליף את היחצן או המנהל הטוב ביותר. לא משנה אם אתם מקבלים עזרה בתשלום או בהתנדבות, אם אין למי שמולכם תשוקה לגבי המוזיקה שלכם ומה שאתם עושים – זאת סיבה טובה לנתק את יחסי העבודה.

  2. חיבור – אתם חייבים חיבור עם האדם שאתם עומדים לעבוד איתו. משפט שאני זוכר כל חיי הוא המשפט שני התנאים הראשונים שלי כדי לעבוד עם מישהו הם שאני יכול לשבת איתו לקפה נעים ושאני מרגיש שאני יכול לסמוך עליו“. בעיניי זה הבסיס הכי ראשוני לשיתוף פעולה (אחרי תשוקה).

  3. אמון ויכולת – אני לא סתם מחבר את שני המושגים אלו. היחצן הצעיר והרעב או שועל הקרבות הוותיק המנוסה? מי ינהל אותנו, החברה של הסולן או שנחפש מנהל מקושר ומכיר את כל ההפקות הגדולות?. אין תשובות ברזל פה. מנהלים ויחצנים (בנוסף לאנשי מקצוע אחרים) לומדים את התפקידים שלהם עם הזמן. הגדולים ביותר התחילו בשטח, וככה גם יתחילו הצעירים ביותר. השאלה היא האם יש לכם אמון בבנאדם הזה? והאם יש לכם אמון ביכולות שלו או שלה? בתחילת הדרך הבחירה בין אנשי מקצוע וותיקים לצעירים 

    היא קשה. תשלבו אדם עם תשוקה ואמונה ביכולות שלו ואתם יכולים להגיע רחוק מאוד.

  4. חזון – האם האנשים האלו חולקים אתכם את החזון שלכם? האם הם יודעים להכיל את החזון שלכם? האם הם מבינים אותו ויש להם תובנות משלהם לתת לכם? האם הם יודעים להסתכל אתכם קדימה לאן שאתם רוצים להגיע? אתם צריכים אנשים שהמציאות היא הצעה בלבד עבורם. אתם צריכים אנשים שיודעים לאן הם רוצים להגיע והם יודעים שעבודה קשה תביא אותם ואתכם לשם.

  5. יוזמה – אתם יזמים. אתם צריכים להקיף את עצמכם באנשים שמצד אחד יודעים לחשוב ולתכנן, אבל מצד שני, חשוב שידעו ליזום ולעשות בזכות עצמם. כל אדם שאתם עובדים איתו הוא כביכול מנהל מחלקה“. יחצ, שיווק, ניהול וכו‘. הם צריכים לתת לכם ערך מוסף, לדעת להיות אחראיים על המעשים שלהם ולמעשה להוות הרחבה שלכם. הם צריכים לעשות מעבר למה שאתם מסוגלים לעשות ולעשות זאת מיוזמתם. אתם צריכים להכווין אותם, אבל לא צריכים להמציא עבורם את כל המטלות שלהם.

5 הערכים שנתתי הם בעיניי הבסיס להקמת צוות מושלם. אם אתם מצליחים לגייס דמות שעונה לכל הקריטריונים הללו בכל אחד מהתפקידים שאתם צריכים לצוות שלכם אתם בדרך הנכונה. במציאות, קשה מאוד למצוא אנשים שעונים באמת לכל הקריטריונים האלו. אני מודה שבכל השנים בהם אני בתחום פגשתי מעט מאוד אנשים שמתאימים לכל הקריטריונים האלו. זה לא אומר שמי שלא עומד בכולם אינו יהיה שיתוף פעולה וגם אפשר למצוא בקלות עוד חמישה קריטריונים חשובים לא פחות (עמידה בלוחות זמנים, תקשורת בין אישית טובה, מקצועיות, ועוד). בעיניי, אלו המרכזיים.

אתם צריכים להקים סביבכם צוות שיקל עליכם ויאפשר לכם להיות האתםהכי טובים שאתם יכולים להיות. כלומר, הצוות שלכם צריך באמת להבין אתכם, את האופי שלכם, את המעריצים שלכם והחזון שלכם. זה מתחיל במעצב הגרפי או בתמונות יחסי הציבור (בעיניי שניים מהנושאים בהם חובה לקחת אנשי מקצוע באמת טובים ולא להתפשר על חברים) ונגמר במנהל הלהקה שיעשה עבורכם החלטות חשובות וינהל משאי ומתן עבורכם. אם אתם בוחרים ללכת עם חברה מתחילים, תקחו בחשבון מראש ששניכם משלמים פה שכר לימוד. הם עליכם ואתם עליהם.

זה חשוב שמוזיקאי ידע מה הוא מסוגל לעשות ומה לא. חשוב לדעת לאסוף סביבך את האנשים הנכונים שיעזרו לך להזניק את הקריירה שלך. זה גם מאוד חשוב שתעשו את הדברים מהסיבות הנכונות, בזמנים הנכונים ועבור המטרות הנכונות. השילוב הזה הוא השילוב המנצח. תמדדו ותבדקו את הצעדים שלכם כל פעם מחדש. תבדקו מה פועל ומה לא פועל באופן קבוע.

מניתי בפוסט חמש תכונות שבעיניי הן מאוד חשובות. איזה עוד תכונות הייתם מוסיפים לאיש הצוות המושלם?