מהי התכונה החשובה ביותר למוזיקאי עצמאי?

הסיבות בגללן לא היה פוסט חדש במוזיקאי במשרה מלאההן מגוונות. חלקן סיבות אישיות וחלקן נוגעות ישירות למוזיקאים (ספרון חדש,סבב הרצאות מתוכנן ועוד דברים מעולים שתשמעו עליהם בהמשך), חלקן נוגעות לפרוייקטים אחרים שאני מתעסק בהם.

אני רוצה להרחיב בכמה מילים על אותם פרוייקטים אחרים“. אני לא אכנס להסברים מה הם וכוכי הפרטים עצמם לא משנים. הדבר היחידי שאני כן אפרט עליו בנושא הוא שעבדתי מול יזמים צעירים בתחומים שונים. שיחות אישיות, ייעוץ וכדומה.

בבסיס הקונספט של מוזיקאי במשרה מלאהעומדת ההבנה שבימינו מוזיקאי עצמאי הוא יזם לכל דבר. בדיוק כמו אותם יזמי אינטרנט וסטארט-אפיסטים שונים איתם עבדתי לאחרונה. אין שום הבדל בין אחד לשני.

בשני המקרים מדובר באנשים אשר מנסים להגשים חזון מסויים (אם הוא טכנולוגי ואם הוא מוזיקלי), הם נאלצים לגייס כספים (אם זה כסף להקלטת אלבום או כסף כדי לשלם למתכנתים נוספים), אם הם מנסים לעורר איזשהו עניין בפרוייקט שלהם (ליצור באזזסביב אפליקציה חדשה או ליצור באזזסביב האלבום חדש או שיר ראשון). הניואנסים הם שונים. אבל המקום הוא אותו מקום.
מישהו שיוצר משהו חדש מתוך חזון וביטוי אישי שצריך כסף כדי להגשים את החזון שלו, להתפרנס מהחזון שלו ולהביא אותו לתודעה. אין שום הבדל אמיתי בין אמן עצמאי ליזם הייטק צעיר.

יש הבדל אחד מאוד קריטי בין יזמים לבין מוזיקאים עצמאיים. והיא הגישה למושג עשייה“.

הגישה פה היא מאוד שונה ומאוד קריטית. יזמים בוחנים מה הם הצעדים שהם צריכים לעשות והם מסגלים לעצמם את התכונות שהם צריכים כדי לממש את החזון שלהם. אם זה דורש למידה של נושא חדש, מיומנות חדשה או מחקר. הם ניגשים לעשות אותו. לא משנה מאיזה תחום היוזמה שלהם הגישה שמובילה אותם היא To get it done. הם מראש יודעים שהם עומדים להתעסק עם המסביב אבל הם יעשו מה שהם צריכים כדי שהמוצר הזה יצליח.

בתחילת דרכי , אפילו לפני שהתמקדתי ביחצ (שאחכ הפך לייעוץ) ניהלתי אמן מ-אעד ת‘. בניתי לו אסטרטגיה, תוכנית עבודהאפילו את האתר והעיצובים של היוטיוב והמייספייס עשיתי בזמנו. הייתי עובד על זה ימים ולילות. התוצאות לפעמים היו טובות ולפעמים ממש ממש גרועות. אבל באותה השנה למדתי פוטושופ, למדתי איך לבנות אתר, למדתי לערוך סרטונים, לכתוב קומוניקטים, למדתי את הבסיס לחוזי התקשרות מול גורמים חיצוניים. למדתי כל כך הרבה דברים שלא הייתה לי שום גישה אליהם קודם – פשוט כי התחייבתי מול האמן שאני עומד להיות זה שמקדם אותו וביחד נפתור את הבעיות גם בחוסר תקציב הכלכלי שהיה לנו.

הגישה הרווחת אצל מוזיקאים היא אחי, אני לא איש שיווק, אני עושה מוזיקה“. “אחי אני לא מבין באינטרנט ופייסבוק זה, אני רק רוצה לעשות מוזיקה“. ההתבצרות הזו באני רוצה לעשות רק מה שאני יודע לעשותהיא מה שמכשיל מוזיקאים רבים כל כך. קריירה של מוזיקאי היא דבר ארוך ומסובך. היא כרוכה בהמון כישורים טכניים וחברתיים. אמן עצמאי, כדי להצליח חייב להתמודד איתם.

מוזיקאי עצמאי חייב להבין שכדי להצליח הוא צריך לפתח תכונות נוספות מעבר לתכונות הבסיסיות שהפכו אותו למוזיקאי. לכתוב מוזיקה טובה היא השלב הראשון בלבד. אם לא תדעו לפתח את הכישורים האישיים שלכם (לדוגמא ללמוד לערוך וידיאו ברמה סבירה, להכיר את הבסיס של פוטושופ, לקרוא קצת על אתרי מדיה חברתית וכו‘) הטווח פעולה שלכם תמיד יהיה מאוד מצומצם. אל תיבהלו אם יש דברים שאתם לא יודעים לעשות, אל תפחדו לעשות טעויות, אל תפחדו להתייעץ, להיכנס לאינטרנט ולקרוא דברים חדשים. ככל שתטעו יותר – תלמדו הרבה הרבה יותר.

מה עם יחצנים, מנהלי מדיה חברתית, בוקינג וכו‘? גם לבנות סביבכם צוות מנצח זה חלק חשוב מתהליך הלמידה ובעיניי הוא נושא שלם בפני עצמו. “איך להקיף את עצמכם באנשי המקצוע הנכוניםהוא נושא מרתק ומורכב בפני עצמו. אתם המנכל של החברה של עצמכם. תקחו שליטה על הקריירה שלכם. תחקרו אותה ותפתחו אותה.

בעיקר תעשו, ,תלמדו ותטעו. 

זו העצה הכי חשובה שאוכל לתת לכם.