זה לא לייקים. זה קהל

עבור אמנים, מדיה חברתית היא אחד האמצעים החשובים ביותר שקיימים לקידום עצמי. יותר נכון לומר: מדיה חברתית היא אחד מצינורות השיווק החשובים ביותר להעברת מסרים, תכנים ואיכויות לקהל הקיים  או הפוטנציאלי שלהם במטרה שהקהל הזה יפיץ את התכנים הלאה לקהל פוטנציאלי רחב יותר ויצור קהילת מעריצים גדולה. ההגדרה הזאת יותר מסורבלת, אבל חשובה.

מה שניסיתי לומר בפסקה הקודמת הוא שמדיה חברתית היא חלק מתהליך השיווק שלכם –  לא המטרה שלכם. תרגום נוסף – אם יש לכם 1,000 איש בהופעה, כל הופעה, זה הרבה פחות משנה אם יש לכם כרגע רק 200 איש בעמוד הפייסבוק.

אם יש לכם הופעה לקדם – תתמקדו בה כרגע, אח”כ תגייסו עוד לייקים לעמוד הפייסבוק. אתם מבינים לאן אני חותר עם זה? אל תקדמו עמוד – תקדמו את התוכן שאתם מספקים בעמוד.

לאסוף לייקים אפשר לעשות בהרבה מאוד צורות, אבל אפשר לתמצת אותם לשתיים:

 1. לייקים שבאו בשביל התכנים שלכם.

 2. הסוג השני.

לייקים בשביל התכנים שלכם

נתחיל מהסוף – אלו הם הלייקים שאתם באמת רוצים. לייקים שניתנו לכם כי אנשים אוהבים את המוזיקה, אוהבים את התכנים שאתם מעלים לעמוד, רוצים להיות מעודכנים בהופעות שלכם וכו’. הלייקים האלו מייצגים קהל שיגיע להופעות, ידבר עליכם, יישמע אתכם, יקנה את המוזיקה שלכם ועם קצת מזל, בעוד כמה שנים ידבר על זה שבאמת הייתם יותר אינדי ועכשיו שאתם נחלת הכלל הוא קצת מתבאס עליכם.

עדיף לכם 300 לייקים כאלו על 10,000 מהסוג השני. הסוג הזה של אוהדים יעשה לייק לתכנים שלכם, יפיץ אתכם הלאה ויעזור לכם לפתח שיחה אמיתית בעמוד. הוא ייתן לכם אינדיקציה של מה באמת קורה אתכם ותוכלו ללמוד ממנו הרבה עליכם, ומה הצעדים הבאים שלכם צריכים להיות מבחינת שיווק, בוקינג וכו’.

הסוג השני.

ברור לי למה כל אמן רוצה 10,000 לייקים בעמוד שלו. ברור לי גם היתרון של זה, אבל החיסרון הוא גדול.

בואו רגע נבין מהו “הסוג השני”

יש כל מיני דרכים להשיג לייקים ברשת. אפשר להתחנן לאנשים שיעשו לייקים, אפשר לרמות אנשים לכדי לייקים, אפשר לבקש כ”טובה”, אפשר גם להתקיל אותם בכל מיני “בואו תראו את בראד פיט בלי איפור” וכל מיני דברים בסגנון. לייקים שהם רק מספר, הם לא מערכת יחסים. בלייקים, אתם לא מחפשים סטוצים, אלא מערכות יחסים.

היתרון בכמות גדולה של לייקים לעמוד היא ברורה למדי.  נעבור על שלושה יתרונות בולטים:

 1. המדיה לא מתעלמת מהנוכחות במדיה החברתית. אם לאמן יש כמות לייקים נכבדת זה יכול להשפיע על שיקול הדעת של התקשורת.

 2. אם מדברים על לירות לכל הכיוונים, אז 10,000 לייקים נותנים יותר אוזניים שאולי במקרה כן יתלהבו מכם ויהפכו למעריצים.

 3. זה מרשים מעריצים אחרים.

הפלוסים פה הם בעיקר עניין של “פאסון” אל מול העולם. הפאסון הזה הוא חשוב, כל עוד אתם מודעים לעצמכם ויודעים לקחת אותו בערבון מוגבל.  בואו נסקור את השלילי שבלייקים כאלו:

 1. אין לכם שום סממן של כמה אנשים באמת מתעניינים בכם.

 2. כמו שמלהיב אנשים לראות שללהקה שלכם יש 10,000 לייקים, ככה מבאס אותם לראות שאין פעילות בעמוד שלכם. כי 10,000 לייקים מזוייפים לא יעשו לייק לפוסטים או ישאירו קומנטים.

 3. אתם מרגישים שהשגתם הרבה ובפועל להופעות מגיעים 30 איש.

 4. אנשים רואים את הניגודיות בין 10,000 מעריצים ל – 30 איש בהופעה ומתאכזבים עוד יותר.

 5. עם 10,000 לייקים אנשים בטוחים שאתם כנראה להקה שהולך לה טוב. מה שאומר שאנשים יהיו פחות מוכנים לעזור לכם כי אתם כנראה מסתדרים די בסדר גם עכשיו.

 6. חוסר כנות. מדיה חברתית היא מערכת יחסים. אם אתם לא כנים בה, אל תצפו שאנשים יתנו בכם אמון וכל המשתמע מכך.

המסר שאני מנסה להעביר פה הוא: אל תחפשו לייקים – תחפשו קהל אמיתי שמתעניין בכם.

במקום לחפש קהל שילחץ על האייקון הקטן בפייסבוק, תחשבו איך אתם יוצרים תוכן שהקהל רוצה להגיע אליו וה”לייק” הזה הוא סמלי כדרך להגיע לתוכן המצויין שפרסמתם. תחשבו איך אתם מפתחים קשר אמיתי ופורה עם הקהל שלכם. איך אתם הופכים את ה – 300 לייקים בעמוד שלכם לקהילה פעילה ומשגשגת שמדברת בתוך עצמה, באה להופעות שלכם ונהנית לדבר איתכם.

כמות הלייקים לא משנה. אלא כמות האינטראקציה שלכם איתם. כמות העניין האמיתי שלהם בכם. כל השאר זה עבודה בעיקר על האגו שלכם, ומוזיקאים מתחילים לא צריכים אגו בתחילת הדרך. הם צריכים מעשים.

נ.ב

10,000 לייקים זה סתם מספר לדוגמא, כן?