איך ליצור שיתופי פעולה מוצלחים בין  להקות

אחת הדרכים הטובות ביותר להיחשף לקהל חדש באיזור חדש הוא שיתופי פעולה עם להקות מקומיות מהאזור אליו אתם רצים להגיע. להקות מתל אביב שרוצות להגיע לירושלים, להקות מחיפה שמנסות לעשות צעדים ראשונים באיזור המרכז וכו‘. שיתופי פעולה כאלו הם נקודת פתיחה טובה ללהקות צעירות להתחיל לשווק את עצמם ולהגיע לקהל חדש ברחבי הארץ.

למרות שהתועלת ההדדית בשיתופי פעולה די ברורה, עדיין להקות רבות לא מצליחות לארגן אותם או לא מעזות ליצור אותם. חלקן אפילו פוחדות שיגנבולהם קהל וכו‘.

כמה מילים על גניבת קהל“. אין דבר כזה. האם אתם פוחדים שהקהל שלכם יגלה שיש עוד להקה שהוא אוהב חוץ מכם? אתם פוחדים שהקהל ייצא מההופעה המשותפת שלכם ויקנה את האלבום של הלהקה השנייה? אם זה פחד או חשש אצלכם, אתם מבינים את התחום הזה לא נכון. אתם לא תמנעו מהקהל שלכם לשמוע עוד מוזיקה, אלא להפך, אתם צריכים לעודד אותו. גם כי קהל ששומע יותר מוזיקה הוא לרוב קהל יותר נלהב וגם כי אתם צריכים להבין שאין פה תחרות וצריך לדעת לפרגן ללהקות אחרות. אבל על זה נרחיב בפוסט אחר.

אז איך בעצם יוצרים שיתופי פעולה עם להקות אחרות?

בעקבות שיחה מעניינת עם עידו לדרמן (אשר עוסק בהפקה מוזיקלית וייועץ אסטרטגי ללהקות רוק) עלו כמה נקודות מעניינות וחכמות מאוד בנושא הזה. לכן, שמחתי להזמין את עידו שיכתוב פוסט אורח בנושא הזה. מכאן והלאה – הפוסט הזה לחלוטין של עידו:

אז איך בכל זאת משיגים שיתופי פעולה ושומרים על יחסים תקינים

כמה פעמים אני שומע על להקות שמשתפות פעולה ומסתכסכות בעקבות זה!!

אני יכול להישבע, הילד שלי בגן מספר פחות סיפורי נשכו אותי הרביצו לי מהתלונות ההדיות שאני שומע מהרכבים בסצינת הרוק בסגנון: גנבו לנו את הקהל, דפקו אותנו עם הכרטיסים, הרסו לנו את הסאונד וכד‘ …

באותה מידה אני שומע מלהקות שכל הזמן מחפשות להקות אחרות במקומות שונים בארץ כדי להיחשף בפני קהל באזור חדש ומשום מה זה לא קורה הרבה, או לפחות לא קרוב לאיך שזה אמור להיותוללא הצדקה ,זה אני אומר לכם בוודאות!

הטיפ המרכזי – פרגנו קודם אתם!

הטעות הכי נפוצה בעולם שיתופי הפעולה בין להקות היא לפנות אל להקה ולבקש ממנה לחמם או לשתף פעולה במגרש הביתי שלה!

אז מה כן?!

יוצרים קשר עם הלהקה שאתם רוצים להופיע איתה וקודם כל מזמינים אותה להופעה ראשונה במגרש הביתי שלכםאתם לא מבינים איזה היענות תקבלו ומאיזה להקות! עכשיו תביאו קהל ותפרגנו לה בפרסום ובמהלך הערב , רב הסיכויים שתקבלו הזמנה להופיע איתם במגרש הביתי שלהם עוד לפני שהערב ייגמר..

כך גם גדלים הסיכויים לרקום מערכות יחסים המושתתות על פרגון הדדי שיכולות להחזיק זמן רב ואף להתפתח לקליקה של להקות שמצליחות לסגור בזכות כוחן המשותף סיבוב הופעות כלל ארצי!

תזכרו, מי שנותן מקבל ולא להיפך!

טיפים נוספים לשיתוף פעולה מוצלח ולשמירה על יחסים טובים

  1. סגרו את הכל הפרטים מראש, משך ההופעה של כל להקה, משך הבאלאנס של כל להקה,
  2. תהיו שקופים לגבי כמות הקהל שצפוי להגיע לראות אתכם, תזכרו עדיף להיות זהירים ולתת הערכה נמוכה מעט ממה שאתם באמת צופים, כדי לא ליצור אכזבה, זה הרבה יותר גרוע מלהגיד מראש שאין לכם קהל, אם מדובר בכמות קהל קטנה משמעותית מהלהקות האחרות, בקשו להיות להקת חימום והבינו שבערב הזה לא תוכלו לקבל כסף אלה רק חשיפה
  3. אין בעיה לערבב סגנונות מוסיקלים אך עדיף שהקהל יהיה משכבת גיל דומה, גיל חשוב יותר מטעם מוסיקלי גם לקהל  וגם ללהקה
  4. פרסמו את ההופעה של הלהקה איתם אתם משתפים פעולה ועודדו את הקהל שלכם להגיע בזמן ולהשאר לשתי ההופעות, זה יגדיל את הסיכוי לשיתוף פעולה חוזר ולשיתוף פעולה עם להקות אחרות בפעמים הבאות
  5. אם יש להקה שמופיעה אחריכם, הקפידו להוריד את הציוד מהבמה בסוף ההופעה שלכם במהירות האפשרית  כדי לאפשר ללהקה הבאה להתמקם ואם אפשר אז אפילו עזרו ללהקה הבאה להתמקם במהירות תחשבו על עצמכם במקומם או במקום הקהל שלהם שצריך לחכות עכשיו רבע שעה מסוף ההופעה שלכם להופעה הבאה..
  6. כבדו את פרטיותם של החברים הלהקה השניה ואת הרצון שלהם להרגע בחדר האומנים, זיכרו שהלהקה הבאה שעולה צריכה את חדר האומנים  כדי להרגע ולהתרכז לקראת הופעה..עדיף אפילו להתפנות מהחדר לקראת ההופעה שלהם ולחזור אחרי שעלו לבמה..
  7. לסיכום ,כבדו את הלהקות האחרות כמו שהייתם רוצים שיכבדו אתכם.

עידו לדרמן עוסק בהפקה מוזיקלית וייעוץ אסטרטגי ללהקות רוק.

אפשר למצוא עוד הרבה מאוד מידע יעיל בעמוד הפייסבוק של עידו, בו הוא חולק עוד טיפים מעולם ההפקה ונותן עצות מעולות איך לעבוד כלהקת רוק.

היכנסו לעמוד ועשו לייק:

http://www.facebook.com/idolederman.producer

(גילוי נאות: עידו לדרמן הוא לקוח וחבר טוב)