למה אתם לא מקבלים אייטמים

 שחרור אלבום ראשון היא חוויה מאוד רגשית. לרוב, הדגש העיקרי על תחושת ה”הצלחה” או ”חוסר הצלחה” של האלבום והסינגלים נופלת על כתפי היח”צ ותוצאות העבודה שלו. לא תמיד בצדק.

לשווק אמן צעיר, ללא הישגים קודמים או הישגים מיוחדים בהווה, הוא אחד הדברים הקשים ביותר עבור כל איש או אשת יח”צ. ההתמודדות מול האמן היא קשה לא פחות. לנסות להסביר לאמן את תהליך ההתקשרות עם התקשורת ולמה הסינגל תופס / לא תופס, היא אפילו עוד יותר קשה.

בשנה האחרונה בה עסקתי ביח”צ לאמנים שמעתי הרבה תלונות על ”יחצ”נים”. התחושה שלי הייתה שכמעט אף אמן צעיר שאני מכיר לא מרוצה מהיח”צ שלו, גם אם הוא למעשה עבד מעולה.
לרוב התחושה שהאמן היה מספר עליה כללה מספר מרכיבים או כולם ביחד: אין מספיק אייטמים, הקהל בהופעות לא גדל, הסינגל לא נכנס לרדיו, לא קיבלנו מספיק תשומת לב וחשיפה.

התחושה והטענות האלו נשארו איתי תקופה. הפוסט הזה הוא ניסיון להגדיר מחדש את המושג של יחסי האמן - מדיה. אני לא אכנס לנושא של ”מהו יח”צ טוב” או ”איך לבחור יחצ”ן נכון” בפוסט הזה. זה יקרה בפוסטים הבאים. ההגדרה שלי לתפקיד המדיה בקריירה של אמן היא בגדר ניסיונית ואפשר להתווכח איתה, אבל זוהי הגדרה שאני יחסית שלם איתה נכון לעכשיו )תובנות חדשות תמיד מגיעות)

למדיה אין אחריות או סיבה לפרסם סינגלים חדשיםאלא אם

תפקיד המדיה היא לא לפרסם ”סינגלים חדשים” או ”השמעות בכורה”. יותר נכון, התפקיד של המדיה היא לא לפרסם אתכם כלהקה קיימת, אלא לפרסם ולקדם הישגים והצלחות שלכם,או במקרה של אמנים מבוססים יותר, הצלחות פוטנציאליות עם סבירות גבוהה ליצירת עניין (מילים יפות יותר ל”להשיג רייטינג”).

ההישגים וההצלחות צריכים להיות ברמה הכללית ולא ברמה אישית.
בדוגמא פשוטה :

הוצאתם סינגל חדש -> הישג שלכם, לא בהכרח שווה אייטם.

הוצאתם סינגל חדש שהוא גם מעולה - > הישג למוזיקה בארץ ושווה אייטם.

עורך שמרגיש שיש לו שיר מעולה בידיים, יקדם אותו. אפשר לטעון שזה מעצבן שלבן אדם אחד יש כוח להגיד אם השיר טוב מספיק או לא, אבל זוהי מציאות קיימת נכון ).לעכשיו.פלורליזם וחלוקת הכוח אפשר למצוא בפייסבוק,בלוגים וטוויטר - לא במדיה המסורתית (עיתונים, רדיו וכו’

מהו שיר מעולה? תלוי בעורך. במקומות מסויימים שיר מעולה הוא ”להיט” ובאחרים הוא שיר ”טוב ואיכותי”. שיר ממש ממש טוב שהוא גם יחסית נגיש לקהל )בימינו שירה באנגלית היא לא מחסום, קטע נויז של 7 וחצי דקות לעומתו, כנראה לא יעבור מראש( יצליח לקבל את תשומת הלב מהעיתונות ברמה זו או אחרת.

המדיה לא אמורה להשיג לכם קהל

אמנים רבים בטוחים שאחרי שאתה נחשף לתקשורת, אוטומטית, מקבלים יותר קהל כתוצאה מהחשיפה. זהו מיתוס שאמור היה להתנפץ ממזמן. כהוכחה, אתם מוזמנים לחפש ולבדוק איפה נמצאים חלק גדול מאמני הפלייליסט של גלגל”צ כשמדובר בהופעות. לא רק שהמדיה לא תשיג לכם קהל, המדיה גם לא אמורה להשיג לכם קהל. אתם אמורים להשיג קהל והמדיה אמורה לחשוף את זה.

במידה מסויימת, כאשר עיתון (או רדיו) מוציאים כתבה או מתחילים להשמיע אתכם הם כאילו ”פורשים חסות” עליכם. כלומר, מקור חדשות שכותב עליכם גם דואג לתו התקן שלו.עיתונאים מחפשים כתבות שיביאו להם רייטינג. לרוב הכוונה היא ללהקה עם כמות גדולה של קהל או לרוב ללהקות צעירות יותר, הכוונה היא ללהקות עם קהל מועט, אך נאמן. כזה שבונה הייפ סביב הלהקה שהוא אוהב.

גם כאשר אתם עובדים עם חברת היח”צ הטובה ביותר, בניית ההייפ הבסיסי היא אחריות שלכם בלבד. יח”צ הוא נקודה בקריירה שאתם רוצים להפיץ החוצה את ההישגים האישיים שלכם. כאשר אלו מתורגמים להישגים מעניינים או משמעותיים מדי לקהל הרחב – למעשה יש אייטם משמעותי.

אז איך אמן צעיר כן ימשוך תקשורת?

כשניגשים לקמפיין יח”צ אתם חמושים בשלושה דברים למעשה : 1. המוזיקה שלכם. 2. הקהל שלכם. 3. הסיפור שלכם והדרך בה אתם מספרים אותו. במידה מסוימת אלו הם גם הסיבות לתת לאמן צעיר חשיפה. אם המוזיקה שלכם טובה בצורה יוצאת דופן, אם יש לכם הרבה קהל או קהל מצומצם אבל שעוקב אחריכם באדיקות (קהל של משפחה וחברים לא נחשב) ואם יש לכם סיפור פיקנטי ומעניין (כמו שעורכת אמרה לי פעם – הקוראים שלי לא שומעים את השיר, אלא קוראים את הסיפור של האמן(.

יחצ”נים צריכים לדעת לכוון אתכם לסיפור המעניין שלכם, לזווית שיכולה לעניין את התקשורת. המטלה של לספק תוכן מעניין, לעבוד קשה, להשיג מעריצים ולדחוף את עצמכם קדימה – היא שלכם בלבד ובאיזשהו מקום, תמיד תהייה.

העצה הכי טובה שאני יכול לתת לכם מהפוסט הזה היא:

אל תחשבו על העיתונות או על רדיו כקרש קפיצה לקריירה שלכם. תחשבו עליה כבונוסים נחמדים ולעולם, אבל לעולם אל תסמכו על ההצלחה שלכם במדיה כמובילה להצלחה שלכם מול הקהל. אתם צריכים לגדול בפני עצמכם, כשאתם תהיו סיפור הצלחה מול הקהל העיתונות והרדיו כבר תדאג לספר על זה.